Gradinita si centrul afterschool Mami si Tati au fost si sunt implicate in multe activitati de ordin extrascolar, care au un rol important in dezvoltarea initiativei, creativitatii si spiritului sportiv al copiilor:

• excursii si tabere cu tematica: tabere de schi, tabere de aventura, tabere de explorare (locatii: Busteni, Rasnov, etc.);
  • actiuni de strangere de fonduri si umanitare: exemple: bazarul de Craciun sau cel de Martisor – copiii confectioneaza produse cu mana lor, acestea sunt vandute in cadrul unui bazar cu produse specifice de iarna sau de primavara, fondurile stranse fiind directionate catre anumite cazuri sociale; in acest fel stimulam empatia si responsabilitatea copiilor, solidaritatea catre alti copii cu nevoi speciale. Unele dintre actiuni au fost realizate in colaborare cu Asociatia Maria Holtzhauser, gradinita noastra primind titulatura de “Partener de Fapte Bune”.
  • serbari specifice: Martinsfest si Serbarea Lampioanelor (serbari cu specific german), serbarea de Craciun, etc.
  • spectacole de teatru in limba romana si in limba germana.

In cadrul gradinitei si centrului de afterschool au loc zilnic diferite cursuri optionale, adaptate nivelului de varsta al copiilor:

• dans modern;
  • experimente;
  • capoeira;
  • pian;
  • arte;
  • cursul “celor doua maini dibace”;
  • teatru.