Viziune

Gradinita Mami si Tati este o institutie privata de invatamant prescolar, cu doua variante de sisteme de predare. In cadrul gradinitei noastre functioneaza atat grupe clasice, cu predare in limba româna, cat si grupe in care limba germana se studiaza intensiv. De asemenea, in programul instructiv-educativ al copiilor care frecventeaza gradinita noastra, limba engleza ocupa un rol foarte important, contribuind la dezvoltarea lor holistica.

Gradinita Mami si Tati isi propune in esenta sa formeze copiilor de varsta prescolara o personalitate armonioasa, creativa, atasata valorilor nationale si europene, inspirandu-se in actiunea sa educativa din principiile pedagogiei, asigurand un cadru educational cat mai variat si performant.

Ne propunem: satisfacerea cerintelor educationale, sociale si emotionale ale copiilor prin programe speciale si stimulative, invatarea respectului de sine, fata de ceilalti si fata de mediu, educarea spiritului de discernamant avand la baza situatii reale din viata cotidiana, implicarea cadrelor didactice in schimbarea sistemului in folosul copiilor si in schimbarea parintilor ca parteneri egali in formarea si dezvoltarea copiilor.

Sloganul gradinitei: “Copiii sunt viitorul nostru – Kinder sind unsere Zukunft”