Despre noi

Gradinita Mami si Tati este locul ideal pentru copiii cu varste cuprinse intre 1 an si  jumatate si 11 ani, care vor sa invete limba germana sau engleza prin metode activ-participative moderne, sa se distreze, sa isi faca noi prieteni si amintiri frumoase care sa contribuie la dezvoltarea lor armonioasa.

Localizata la 3 minute de Piata Romana si la 2 minute de Piata Victoriei, pe str. Grigore Alexandrescu, nr. 58, in vecinatatea Spitalului de Copii cu acelasi nume, Gradinita Mami si Tati va asteapta intr-un cartier linistit si sigur, intr-o cladire cu spatii amenajate special, in concordanta cu particularitatile de vârsta ale celor mici, pentru a corespunde nevoilor acestora.

Curriculum
Procesul instructiv-educativ se bazeaza pe parcurgerea integrala a Programei Instructiv-Educative aprobata de MEC. Copiii primesc o educatie de calitate la cele mai inalte standarde.

Pentru grupele cu predare in limba germana matern, programa scolara urmarita este  intitulata “Buna dimineata, gradinita!” si are ca baza de lucru: “  Educatia la nivel prescolar”- lucrare aprobata de MEC inca din anul 1999, intocmita la Sibiu sub conducerea d-nei Gisela Fuchs-Stratmann (coordonator din Germania ptr. Invatamantul prescolar in limba materna germana din Romania), in colaborare cu Institutul pentru Relatii cu Strainatatea de la Stuttgart-Germania si cu aprobarea Forumului Democrat al Germanilor din Romania. Autorii lucrarii sunt cadre didactice cu experienta in invatamantul prescolar cu predare exclusiva in limba germana din Medias, Sighisoara, Brasov, Sibiu, Timisoara si Cisnadie.

Prescolarii isi desfasoara activitatea atat la program scurt, cat si la program prelungit. Cu totii savureaza zilnic delicioasele mâncaruri atent preparate in cantina proprie.

Obiective
Consolidarea si extinderea departamentului de limba germana, format in prezent din cele 3 grupe prescolare si 2 grupe de after-school in limba germana, prin asigurarea desfasurarii procesului instructiv-educativ la standarde ridicate de calitate, mentinute de catre profesori dedicati este unul dintre obiectivele gradinitei noastre.

De asemnea, dezvoltarea programului Before si programului After School pentru copiii din institutii de invatamant particulare si de stat care isi doresc sa faca performanta in limbile germana si engleza reprezinta un alt obiectiv al gadinitei.

Va asteptam sa va alaturati proiectului nostru si sa ne ajutati, prin mijloacele specifice, sa oferim copiilor doritori sansa invatarii unei limbi straine de mare importanta in viitor! Va invitam sa ne fiti alaturi, in calitate de parteneri, in scopul promovarii unei culturi cu traditie si a unui tezaur lingvistic deosebit si extrem de util!